Ford Üretime Ara Verdi! Çip Krizi Büyüyor!

Amerikan otomotiv devi Ford co. tüm dünyada devam eden yarı iletken çip krizi yüzünden Almanya’daki 2 fabrikasında üretimine ara verme kararı verdiğini açıkladı.

Küresel bazda ortaya çıkan çip krizi; Ford, Toyota, Volkswagen, Honda gibi dünya devi firmaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Tedarikte sıkıntı yaşanan mikroçipler otomotiv sektöründe üretimi aksatıyor. Bu aksamanın son örneği de Ford cephesinden geldi, Amerikan otomotiv devi Ford, Avrupa’daki fabrikalarında üretimi durdurma kararı aldı. Çip tedarikinde yaşanan küresel sorunlar sebebiyle üretime ara verme kararı alan Ford’un kararı, şirketin Almanya’daki Köln ve Saarlouis tesislerini etkileyecek. Açıklamada aksayan üretimin ilerideki süreçte telafi edileceği ve önceliğin sipariş veren müşterilere verileceği vurgulandı.

Ford’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, Küresel yarı iletken pazarındaki durum gerginliğini koruyor ve tüm tahminlere göre önümüzdeki aylarda da böyle olmaya devam edecek ve bu da arz darboğazlarına neden olacak ifadelerine yer verildi.

Bir Cevap Yazın