Korna Çalışmıyor | Kesik Kesik Çalışıyor

Korna seyir halinde sesimizi dışarıya duyurmamızı sağlayan önemli bir donanımdır. Bazı sebepler sonucunda kesik kesik yada sesi kısık çalışıyorsa belli başlı sebepleri olabilir.

Korna Düğmesi

Düğmeden kornaya doğru gidersek ilk akla gelecek olan kısım düğme olur. Mekanik bir yapı olan düğme zamanla basma ömrünü tamamlar ve elektriği geçiremez hale gelir. Elektriği geçiremeyen düğmeye bastığınızda korna bazen çalışır bazen çalışmaz hale gelir.

Airbag Şeridi | Direksiyon Zembereği

airbag-şeridi

Direksiyonun dönüşünden kabloların etkilenmemesi için airbag şeridi kullanılır. Korna düğmesi direksiyonda olan araçların korna kabloları da bu sargının içinden geçer. Direksiyonun seneler içindeki hareketleri nedeniyle sargılar zamanla yıpranır ve temassızlık yapmaya başlar. Sargıların tamiri veya parçanın tamamen değişmesi sonrasında sorun çözülür.

Korna Tesisatında Temassızlıklar

Özellikle eski arabalarda ve motor çevresinde ki kabloların zamanla titreşime ve sıcaklık değişimine maruz kalması ile bakırın yapısı itibariyle kablolar yıpranabilir. Ek noktalarında ki oksitlenmeler de elektrik akımın engel olabilir ve kornanın çalışmasına engel olabilir.

Kornanın Su Dolması

korna

Özellikle salyangoz tipi kornalarda suyun korna içine dolması ile korna yapısı bozulur ve çalışmamaya başlar. Su yapısı itibariyle sürekli durduğu yerde paslanmaya ve çürümeye sebebiyet verir bu yıpranma neticesinde kornada kesik kesik çalma ve çalmama başlar.

Bir Cevap Yazın