50cc Motor Alınır Mı | Hangi Ehliyet Kullanıyor

Trafiğin yoğun olduğu yerlerde motosiklet tartışmasız avantajlıdır. Peki ya 50cc’lik motorlar. Oldukça küçük ve şehir içi kullanıma uygun olan bu motosiklet yeni başlamak adına da son derece mantıklıdır. Hangi ehliyet ile kullanılır, Vergisi var mı? gibi soruların cevabı yazının devamında.

50cc Motor Hangi Ehliyet İle Kullanılır

motor

50cc’lik bir motosikleti M sınıfı ehliyet kullanabilmektedir. Yalnız otomobil ehliyeti yani B sınıfı ehliyet, M sınıfını da kapsadığı için B sınıfı ehliyetle de kullanılabilir. B sınıfı ehliyete sahip bir kişinin 50cc’lik bir motor kullanmak için ekstra A1, A2 veya A sınıfı ehliyete ihtiyaç yoktur.

Ruhsatı Var Mı?

Evet L sınıfı geçen bu araçların ruhsatı vardır ve muayeneye girerler.

Vergi ve Trafik sigortası

L sınıfı geçen bu taşıtlar vergiden muaftır, Zorunlu motorlu taşıtlar vergisi bu araçlar için uygulanmamaktadır ve hiçbir cezai işlemi yoktur. Zorunlu trafik sigortası ise ruhsat işlemlerinde isteğe bağlıdır, Yani motor satın alınırken yada el değiştirirken Trafik sigortası olması gerekmiyor fakat kullanırken mutlaka gereklidir. Trafikte sigortasız kazaya karışırsanız bütün masraf üzerinize kalabilir. Ayrıca trafik kontrolünde cezaya tabii olabilirsiniz

moped

50cc Motorların Giderleri

50cc motosiklet muayene ücreti 142.78TL dir

Zorunlu trafik sigortası ise ruhsat sahibinin kaza geçmişine ve yaşına göre değişmektedir. Sigorta ile ilgili en doğru bilgiyi sigorta acentalarından alabilirsiniz

50cc motosiklet şehir içi kullanım olarak son derece mantıklıdır ve avantajlıdır. Lakin kullanımda ve resmiyette elbetteki uyulması gereken şartlar vardır. Bu şartlara uyulduğu taktirde alınmaması için bir sebep görünmüyor.

3 thoughts on “50cc Motor Alınır Mı | Hangi Ehliyet Kullanıyor

Bir Cevap Yazın