Direksiyon Nasıl Tutulmalıdır | Direksiyon Tutuş Pozisyonları

Direksiyonu doğru tutmak sürüş güvenliği bakımından son derece önemli bir konudur. Aracı yönlendirme de tek seçeneğimiz olan direksiyonu doğru tutmadığımız zaman kabiliyet kaybına yol açmaktadır. Peki nedir bu tutuş pozisyonları.

(09:15) Dokuz Çeyrek

Daha uzun sürüş zamanlarında kolları yormadan tutmak için en ideal tutuş pozisyonudur. Eller saat prensibine göre 09:15 olacak şekilde konumlandırılır. Sol el dokuzun üzerinde sağ el ise üçün üzerinde olacak şekilde konumlandırıldığı taktirde pozisyon tamamlanmış olur. Yüksek hızlarda daha sıkı bir tutuş nedeniyle araca daha fazla hakim olmayı da sağlar ve direksiyonu kontrollü yönlendirmemize yardımcı olur.

dokuz-çeyrek

(10:10) Onu On Geçe

Daha fazla manevraya ihtiyaç olan yerlerde, kısa mesafe sürüşler de tercih edilebilir. 09:15 pozisyonuna göre daha keskin manevralar yapılabilir fakat yüksek hızlarda bu istenmeyen bir durum olabilir. Bu tutuş daha çok yerleşim yerlerinde, kısa mesafelerde yani küçük manevra ihtiyaçlarının olduğu yerlerde çok işe yaramaktadır.

on-on

(11:05) On-bir Sıfır-beş

Çok keskin manevralarda ve çok kısa süreli kullanılması gereken ani manevra yapma kabiliyeti veren bir pozisyondur. İki el de direksiyonun neredeyse en üst noktasında bulunur ve kolların daha fazla yorulur. Yüksek sürat de ise zaten fazlasıyla tehlikeli bir pozisyondur.

Direksiyon yazının başında da belirtildiği gibi hayati öneme sahip bir diğer donanımdır. aracın bütün donanımları ne kadar verimli kullanılırsa o kadar sürüş zevki ve güvenliği olur. Bu pozisyonları uygulamak rahat bir sürüş sağlayacaktır ve kollarınıza yardımcı olacaktır. Belki bu hareketleri rutin sürüşler’iniz de farkında olmadan kullanıyorsunuz fakat bundan sonra daha bilinçli ve efektif kullanabileceksiniz.

Bir Cevap Yazın