Hibrit Nedir

Son zamanlarda adını sıkça duyuran Hibrit teknolojisini yakından inceliyoruz. Köken olarak Fransızcadan gelen bu kelime Türkçede “melez, iki farklı gücün birleştirilmesi” gibi anlamlara gelmektedir.

Otomotiv endüstrisi için Hibrit, yaygın olarak benzinli bir motorun elektrik motoru ile desteklenmesinden ibarettir. Düşük hızlarda ve kalkışlarda iki ayrı motor aynı anda arabayı destekleyerek akaryakıt sarfiyatını azaltmaktadır. Ayrıca şarj tipine göre ikiye ayrılırlar;

Standart Hibrit

Standart Hibrit araçlar yalnızca regenerative şarj sistemini kullanır. Aracın süzülme esnasında ve fren esnasında ortaya çıkan enerji ile bataryaları doldurur. harici bir şarj imkanı yoktur

Plug-in Hibrit

Plug-in Hibrit araçlar regenerative şarja ek olarah harici bir şekilde de sarş edilebiliyorlar. Yani arabayı bütün gün kullandınız ve bataryaları bitirdiniz, aracınızı evinizde ki prize bağlayarak bataryalarını tekrardan doldurabilirsiniz.

Esas olarak Hibrit teknolojisi, Markaların gelişen emisyon sorunları ve tamamen elektrikli araçlara geçiş aşamasında büyük yardımcısı konumunda. Çok uzun sürecek bir teknoloji olmasa da insanlığa cok faydalı ve rehber olmuş bir teknoloji.

2 thoughts on “Hibrit Nedir

Bir Cevap Yazın