Hizmet Araçlarındaki Tepe Lambalarının Renkleri

Pek çok insanın dikkat etmediği trafikteki ince ayrıntılardan biri tepe lambalarının renkleridir. Seyir halinde uzaktan gelen veya duran tepe lambası olan bir aracın ne olduğunu seçmenize yardımcı olacak bu detay bir çok yerde işinize yarayacaktır. Özellikle gece yolculuklarında uzakta bir trafik kontrolü, yol çalışması veya kaza olup olmadığını etrafta yanan tepe lambalarının renklerinden tahmin edebilirsiniz. Gelin bu tepe lambalarının renkleri hangi hizmet araçlarını temsil ediyor bakalım.

Mavi – Kırmızı Tepe Lambası

polis-araci

Mavi ve kırmızı renkte tepe lambaları kolluk kuvvetleri yani polis, jandarma ve zabıta araçlarında bulunur. Devletin bu teşkilatları genel asayişi ve trafik düzenini sağlamaktadır. Seyir halinde uzaktan bu renklerde bir tepe lambası görüyorsanız o noktada trafik kontrolü veya bir karakol olma ihtimali yüksektir.

Mavi Tepe Lambası

ambulans

Mavi renkte tepe lambaları sadece ambulans araçları tarafından kullanılmaktadır. Sadece mavi renkte bir tepe lambası ışığı fark ettiğiniz zaman aklınıza tek gelecek olan arkanızdan veya karşınızdan bir ambulans geliyor olduğudur. Ayrıca ambulanslar yoğun olmayan trafiklerde ve sokak aralarında genellikle sirenlerini çalıştırmazlar, bu sebeple sirenleri ötmüyor diye bir ambulansın hasta taşımadığı veya bir olaya gitmiyor olduğu anlamına gelmez. Ambulansın görevde olduğunu tepe lambalarının aktif olması belirlemektedir.

Kırmızı Tepe Lambası

Kırmızı renkteki tepe lambaları yangın ile mücadele araçları yani itfaiye araçlarında kullanılır. Yine uzaktan kolay anlaşılması için ve karıştırılmaması için sadece itfaiye araçlarında kullanılmıştır.

Yeşil Tepe Lambası

Çok nadir de olsa trafikte yeşil renkte tepe lambası olan araçlara rastlamışsınızdır. Çok görmediğimiz bu araçlar ilk gördüğünüz anda ne amaçla hizmet ediyor diye düşünmemize sebebiyet verebilir. Yaklaşınca veya yanından geçerken de fark edebileceğimiz gibi yeşil renk tepe lambasına sahip araçlar cenaze araçlarıdır.

Sarı Tepe Lambası

Sarı renkte tepe lambası olan bir araç, kurtarıcı, arıza ve bakım aracı, karayolları aracı veya uzun ve geniş araç olabilir. Sarı renk tepe lambasına sahip olan bu araçların ortak noktası yol üzerinde olağan dışı hallerde bulunuyor olmalarıdır. Bu olağan dışı durumlar yol bakım çalışması, bir aracın arızalanması veya yol sınırlarını aşan yüklerin taşınması gibi durumlardır.

Bir Cevap Yazın