Tam Anlamı İle Teknoloji Zirvesi | 2020 Mercedes-Benz S Serisinde Bulunan Yeni Özellikler

Mercedes-Benz firmasının her zaman en üst sınıfında yer alan S serisi tanıtıldığı her dönemde büyük ilgi toplamaktadır. Marka bünyesinde her zaman en güncel teknolojiler ve yenilikler S serisi ile tanıtılmıştır ve sunulmuştur. Bu özel seri yeni bir nesline daha kavuştu, bu nesil de eski nesiller gibi çok özel bir nesildir. Mercedes-Benz firmasının yeni tasarım diline uygun olarak tasarlanan S serisi tüm güzelliği ve teknolojileri ile dikkat çekmekte. W223 kodlu bu otomobilin gelin yeni özelliklerine bakalım.

Digital Light | Animasyonlu Far

Digital Light teknolojisi 3 adet güçlü led önüne yerleştirilen 1.3 milyon ayna sayesinde ışığı kontrol ederek kullanıcıya yardımcı olacak hareketler sergilemektedir. Seyir halindeki yol koşullarını dikkatlice inceleyen otomobil aracın farlarına yol üzerindeki bilgileri göndererek daha güvenli bir şürüş sunmaktadır. Yoldaki tabelalara veya trafik ışığın durumuna göre şoföre yavaşlamasını veya bir yol çalışması sırasında şoföre ekskavatör simgesi ile dikkatli olmasını söylemektedir. Rampa çıkışlarında veya inişlerinde ise farın yüksekliğini otomatik ayarlayarak görüşü iyileştirmektedir. Bu sistem sadece aracı kullanan insanın değil diğer araç kullanıcılarının da konforunu düşünmektedir, istediği bölgeyi karanlık hale getirebilen sistem önde seyir eden veya karşıdan gelen araçların bulunduğu bölgeyi karanlık yaparak sürücülerin gözlerini ışıktan korumaktadır.

En Gelişmiş Süspansiyon Sistemi

Yeni S serisinin her detayı kadar süspansiyonları da bir o kadar özel. Araç üzerindeki algılayıcılar her an etrafı izlemektedir. Seyir halindeyken yol üzerindeki her detayı algılayan araç süspansiyonları yol koşullarına göre sertleştirebilir veya yumuşatabilir. Ayrıca yandan gelebilecek darbelere karşı aracı 80 mm’ye kadar yükseltebiliyor.

Dört Tekerinde Dönmesi

s serisi tekerlek

İllaki bu kadar heybetli ve büyük bir aracın manevrası zor olacaktır. Araç her ne kadar etrafı izleyen sensörler ile donatılmış olsa da dönüş çapını kısaltmak için aracın dört tekerininde dönmesi gerekmektedir. All wheel steering adı verilen bu sistem otomotiv tarihinde ilk olmasa da bir S serisinde ilk defa görülmektedir.

2. Nesil MBUX

Resmen düşünen araç dememize sebep olacak kadar akıllı olan yeni S serisi bu akıllı donanım sayesinde kullanıcılara her konuda yardımcı olmaktadır. Araç içindeki hareketleri inceleyerek hareket ile verilen komutları daha sezgisel algılayabiliyor ve yeni komutlar öğrenebiliyor. Akıllı komut sistemini arka koltuktan kullanma imkanı veren sistem “hey mercedes” deme gereksinimini de ortadan kaldırarak kendine hitap edildiğini anlayabilecek kadar akıllı. Ambiyans aydınlatmaları ile etrafta olan biteni sürücüye yansıtma konusunda da bir o kadar başarılı olan araç kör noktada araç bulunması veya şerit değiştirirken şeridin dolu olması anında riskli bölgenin ambiyans aydınlatmasının rengini değiştirerek veya sesli bir şekilde şoförü uyarmakta. Ayrıca kapıların açılması anında arkadan gelen araç veya riskli bir durum halinde yine ambiyans aydınlatmaları sayesinde ve sesli olarak uyarı sağlamakta.

3. nesil otonom sürüşü destekleyen yeni S serisi test aşamalarından geçmeyi bekliyor. Yoğun trafikte bile tamamen otonom sürüş sunabilecek otomobil çağrıldığı zaman kendi kendine gelmek veya valeye ihtiyaç duymadan park yeri bulma gibi imkanları da sunacak. Ayrıca acil durum araçlarını da tespit ederek yol verme, karşıdan gelen aracın şeride girmesi gibi durumlarda etrafı tehlikeye atmadan kaçmak gibi bir çok özelliği de sunacak.

“MBUX Akıllı Ev” sistemi sayesinde aracınız ile eviniz sürekli iletişim halinde olacak ve istediğiniz zaman evinizdeki her şeyi kontrol edebileceksiniz. Evinizin klima sistemini çalıştırma, kahve makinesinden kahve hazırlama, panjurların açılıp kapanması gibi bir çok şeye müdahale edebileceksiniz. Evinize davetsiz misafir gelmesi durumunda da araç sizi uyarabilecek.

Arka Hava Yastıkları

s serisi arka hava yastıkları

İlk defa bir otomobilde arka tarafta seyahat eden yolcular için ön hava yastığı opsiyon olarak sunulmaktadır. Ön koltukların sırt kısımlarına yerleştirilen bu hava yastıkları kaza anında açılarak arka taraftaki yolcuların kafalarını öndeki koltuğun arka kısmına çarpmalarını engelliyor.

Bir Cevap Yazın