Otomobillerde Rüzgar Direnci ve Aerodinami

Her cisim hızlıca hareket etmeye çalıştığı zaman bir rüzgar direnci ile karşılaşır. Buna en iyi örnek elimizi yavaşça hareket ettirdiğimiz zaman hiç bir şey hissetmeyiz fakat hareketi hızlandırdıkça rüzgarı hissetmeye başlarız. Bu konu araçlarımızda da aynı bu şekildedir. Araç markaları bu konu üzerine uzun mesailer harcamaktadır, aerodinami uğruna köklü tasarım değişiklikleri yapmaktadırlar.

Örneğin kapı kolunu aracın kaportasının içine almak gibi tasarımsal değişimler yapılmaktadır. Rüzgar, araç daha yüksek hızlarda iken daha çok etki etmektedir. Ne kadar fazla direnç o kadar fazla yakıt sarfiyatı demek olduğundan araç tercihinde bulunurken bu konu da dikkatimizde olmalıdır.

Rüzgar Avantaja Çevrilebilir

Rüzgar doğru kullanıldığı zaman bazı avantajları da vardır. Araç üzerinde kanatlar vasıtasıyla downforce (bknz.downforce) etkisi yaratarak yola daha iyi tutunma sağlayabilir. Bunu en iyi spoyler’i olan yarış araçlarında görebilirsiniz. Ayrıca rüzgar doğru yönlendirildiğinde motor ısısını dengelemede ve fren disklerinin soğutulmasına da fayda sağlar

spoyler

Spoyler araç yüzeyinde dolaşan havayı kullanırken motor ısısını dengelemek ve diskleri soğutmak için aracın karşısına çıkan yani tampondan başlayan yönlendirmeler ile diske kadar taşınır. Böylece araca zorluk çıkaracak hava faydalı bir hale getirilerek soğutma da kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın