Ehliyet Nasıl Alınır – E-sınav Nedir

Ehliyet, her araç sahinin aracını almadan alması gereken, aracı ile trafiğe çıkma lisansı olan ve kimlik gibi ciddi resmiyeti olan bir belgedir. ehliyet alabilmek için mutlaka bir sürücü kursuna başvurmanız gerekmektedir, ve kursu başarı ile tamamlamanız gereklidir.

Ehliyet Alma Süreçleri

ehliyet

Ehliyet alırken doğal olarak ilk bu lisansı karşılayan kuruluşlara müracaat etmeliyiz, gerekli evrakları (sicil kaydı, diploma, sağlık belgesi, vb.) tamamladıktan sonra kurs sürecimiz resmi olarak başlamaktadır. İlk etapta belli bir sure almakla zorunlu olduğumuz teori (trafik ahlakı, araç bilgisi, ilk yardım) derslerini alırız. Kurum tarafından yeterli görüldüğümüz taktirde e-sınav başvurumuz alınır ve e-sınav’a gireceğimiz kurum belirlenir. e-sınavı tamamladıktan sonra ise direksiyon sınavı süreci başlar. Ehliyet için başvurduğunuz kurum tarafından direksiyon dersi alırsınız ve kurum tarafından yeterli görüldüğü taktirde kurum tarafından direksiyon sınav tarihiniz belirlenir. En son aşama olarak direksiyon sınavını geçtiğiniz taktirde ehliyeti almaya hak kazanırsınız. Maliye başvurunuzu yapıp harcınızı yatırdıktan sonra ehliyete resmi olarak sahip olursunuz.

E-sınav Nedir

E-sınava randevu alınarak katılınır. Sürücü kursuna kayıt olduğunuz kurum sistem üzerinden uygun bir sınav tarihi ve yeri belirler. Sınav adından da anlaşılabileceği gibi elektronik ortamda yapılmaktadır. Kursiyer belirlenen tarihte belirtilen salonda olmak zorundadır ve salondaki bilgisayarlar aracılığı ile sınava katılmak zorundadır. Sınav sonucu sınavdan hemen sonra belli olmaktadır. Salon önündeki kioskdan tc kimlik numarası ile sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın