Port Bagajın Artıları ve Eksileri Nelerdir

Port bagaj, araçlarının stok bagaj hacmi yetersiz gelen kullanıcılar tarafından tercih edilen bir sistemdir. Araca tavan barlarından, özel bağlantı yerinden yada bunların hiçbiri bulunmayan araçlara ise üniversal ayaklar vasıtasıyla monte edilir.

port bagaj araca nasıl etki yapar

Port Bagajın Artıları

Port bagajın ilk artısı tahmin edileceği üzere alandan bir kazanç sağlamasıdır. Araca yüklenecek olan yüklerin tamamı arka kısıma yani bagaja yüklendiği taktirde yük dengesi arka kısıma kayarak ön tekerlerde tutunma kaybı yaratır, port bagaj ise aracın tam merkez konumuna monte edildiği için ön-arka yük dağılımı eşite yakın oluyor ve aracın tutuş performansı olduğu gibi kalıyor.

Port Bagajın Eksileri

Araçta ekstra bir çıkıntı yaparak rüzgar direnci oluşturur, bu direncin yan etkileri ise;

  • Yakıt sarfiyatında artış
  • Performans düşüşü olarak sıralanır

Bunların yanı sıra aracın ağırlık dengesini yukarı taşıdığı için çok ağır eşyalar yüklenmemeli. Aksi taktirde aracın fazla yatmasına ve savrulmasına sebebiyet verebilir. Port bagaj üreticileri ürün kataloğunda veya ürün üzerinde kaç kg yük koyulması konusunda bilgi vermektedir.

port bagaj cezası

Port bagajın cezası var mı?

aracın taşıma kapasitesinin üzerine çıkılamadığı takdirde ve araç ölçülerinde bir taşma meydana getirmediği sürece cezası yoktur. Yine ceza konusunda olduğu gibi belirli kısıtlamalara uyulduğu sürece muayene sırasında da bir sorun teşkil etmemektedir. Ayrıca ruhsata işletmeye gerek yoktur.

Bir Cevap Yazın