Sis Farı Nasıl Doğru Kullanılır – Cezası nedir

Sisli havada araç kullanırken yolu daha iyi görmemiz için tasarlanan bu donanım ne yazık ki yeterince doğru kullanılamıyor. Görüşün az olduğu sisli havalarda sürüş deneyimini arttırma işlevine sahip bir donanımdır. Küçük olmasına karşın son derece kritik bir donanımdır. Pek çok kullanıcı sis farı kullanımı konusunda yetersiz bilgiye sahip, yazımızın devamında sis farı ile ilgili önemli noktalara yer verdik.

Sis Farının Amacı

Yoğun sis altında aynı istikamette veya ters istikamette seyir eden araçların birbirini görmesi, yere daha yakın yapısı ile ve güçlü ışığı ile yolu daha görünür hale getirmektir.

Sis Farının Yanlış kullanımı

Sis farı yoğun bir ışık yayma potansiyeline sahiptir, sis olmadığı taktirde uzun farlar yerine kullanılmamalıdır. Özellikle gece seyirlerinde, havanın açık olduğu durumlarda sis farının açık olması yolu daha iyi görmenizi sağlamaz. Aksine önümüzde ve arkamızda seyir eden araçların görüş kaybı yaşamasına sebebiyet verir.

Sis Farı Cezası Var mı?

Sis farı kullanımına sadece karlı, yağmurlu ve sisli havalarda izin verilmektedir. Sis farı kullanımını ilgilendiren kanunun 64/1-b-1 maddesine göre “Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılması” olarak belirtilip, 2019 yılı itibariyle cezası 108 TL olarak belirlenmiştir.

Anahtar kelimeler: sis farı, sis farı cezası, sis farı kullanımı

One thought on “Sis Farı Nasıl Doğru Kullanılır – Cezası nedir

Bir Cevap Yazın