Siyah Duman Ve Çekişten Düşme Sorunu

Aracınızın egzozundan siyah duman çıktığında ve çekiş gücü azaldığında bunun birkaç sebebi olabilir. Siyah duman ve çekiş düşüşüne sebep olabilecek nedenleri bu yazıda belirteceğiz. Siyah dumanla karşılaştığınızda mavi dumana kıyasla daha az endişelenebilirsiniz, ancak yine de maddi olarak bürük sorunlar olabilir. Siyah duman ve çekişten düşme sorununun sebepleri ise yazının devamında bulunmaktadır.

Enjektörler

enjektör

Özellikle dizel araçlarda sıklıkla görülen dizel enjektörlerinde oluşan sıkıntılardan ötürü araçta siyah duman gözlenebilir. Enjektörün bozulması kaynaklı yakıtın silindir içine fazla gönderilmesi veya düzensiz bir şekilde yakıt girişi siyah dumana sebebiyet verebilir. Siyah duman sorunu enjektör kaynaklı ise enjektörlerin revizyonu ya da değiştirilmesi ile sorun giderilir. Enjektör revizyonu çeşitli servislerde enjektör başına 250TL’den başlamaktadır.

Partikül Filtresi

dpf

Partikül filtresi egzoz gazı içerisindeki zararlı partikülleri süzerek doğaya karışmasının önüne geçmek için bazı araçlarda bulunmaktadır. Bu filtre artık işlevini yerine getiremeyecek kadar dolduğunda ya da başka sebeplerden ötürü zararlı partikülleri süzemeyecek hale geldiğinde siyah duman ve çekişten düşme gözlenir. Filtre tıkandığında rahat bir egzoz akışı olamayacağı için sağlıklı bir çalışma da olmayacaktır ve çekiş problemleri yaşanacaktır. Partikül filtresi temizleme özelliği bulunan araçlarda yerleşimden uzak bir alanda temizleme yapılarak sorun giderilebilir ancak filtre temizleme özelliği bulunmayan araçlarda fitre sökülerek ya temizlenir ya da yenisi takılarak sorun giderilir.

Yakıt

akaryakıt

Akaryakıt kalitesinin düşük olması veya akaryakıt içerisinde yabancı maddelerin bulunması aracınızda duman ve çekiş kaybının yanında daha ciddi sorunlara da yol açabilir. Yakıt kaynaklı böyle bir sorun yaşadığınızda eğer imkanınız varsa yakıtı deponuzdan boşaltıp kaliteli bir yakıt doldurabilir veya bir kereye mahsus depoyu tamamen bitirip güvenilir bir yerden yakıt alabilirsiniz. Güvenmediğiniz veya sürekli aynı sorunu yaşadığınız bir akaryakıt istasyonundan akaryakıt almayarak aracınızı koruyabilirsiniz.

Kullanıcı Müdahalesi

Bazı kullanıcılar araçlarına sonradan yazılım ya da enjektör geliştirmesi gibi fabrikasyon olmayan müdahaleler ile araçlarının siyah duman atmasına sebebiyet verebiliyor.

Bir Cevap Yazın