Araçlarda Doğru Lastik Basıncı Nasıl Öğrenilir | Lastiklerin Doğru Basıncı Nedir?

Lastik basınçları bir aracın güven ve konfor ile seyir edebilmesi için hayati bir öneme sahiptir. Lastiklerinizi çok düşük veya çok fazla basınçlı bir şekilde kullanmanız başta lastiğinize ardından aracınıza hatta size bile zarar verebilir. Normal olmayan basınca bağlı olarak aracınızın yol tutuşu önemli ölçüde etkilenecektir. Normal olmayan lastik basıncı yol tutuşu gibi hemen etkisini gösterecek etkiler dışında uzun vadede aracınızın mekanik aksamına da hatırı sayılır bir şekilde zarar verebilir. Peki kullandığınız lastiğin doğru basınç değerlerini bilmiyorsanız ne yapmalısınız ve nasıl öğrenebilirsiniz.

Doğru Lastik Basıncını Nasıl Öğrenirim?

Öncelikle lastik basıncınızı öğrenmenin birçok yolu olduğunu belirtelim fakat en güvenilir birkaç yoldan bahsedelim. Bahsedeceğimiz ilk iki yöntem araç üreticisinin belirlediği ebatlarda lastik kullanımında geçerli olacaktır. Sonradan farklı ebatlarda lastik kullanımında farklı yollara başvurmalısınız.

Kapı İçi ve Depo Kapağı Etiketleri

Aracınızın kapı içinde veya depo kapağında araç üreticisinin belirlediği ebatlarda lastikler için gerekli basınç değerlerini belirten etiketler bulunmaktadır. Aracınızın yük durumuna bağlı olarak bu etiketlerdeki değerlere uygun havayı lastiklerinize uygulayarak güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Benzinlik Tabloları ve Lastikçiler

Benzinliklerin hava ve su bölümlerinde bulunan tablolardan aracınıza uygun değeri bularak veya lastikçinize danışarak da bir değer belirleyebilirsiniz. Fakat bu yöntem kesin ve onaylanmış bir yöntem olmadığı gibi birçok aracın ve lastiğin basınç değerleri hesaba katılarak ortalama bir değer verecektir. Size kesin sonucu verecek etiketlere ve kullanma kitapçığına ulaşamadığınız zamanlarda veya farklı ebatlarda lastik kullandığınızda bu yönteme başvurabilirsiniz.

Araç Kitapçıkları

Kapı içi ve depo kapağı etiketleri gibi size kesin sonuç verecek başka bir yöntem de araç üreticisinin hazırlamış olduğu kitapçıklardır. Bu kitapçıkların ilgili sayfalarına giderek doğru basınç değerlerini öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın