Yakın Gelecekte Taksiler | Elektrikli Otonom Taksiler

Ticari taksiler insanların günlük yaşamında önemli bir rol oynamaktadır. Günün küçük bir kısmında kullanıp geçtiğimiz taksiler kimi insanlar için hiç önem arz etmezken kimi insanların eli ayağı konumundadır. Peki yakın gelecekte, hayatımızda bu kadar yere sahip taksicilik sektörü hangi yönde ilerleyecek.

Elektrikli Araçların Şehirdeki Avantajı

elektrikli-taksi-trafik

Elektrikli araçlar özellikle şehir içi kullanımda büyük fiyat avantajı sağlamaktadır. İş böyle olunca aslında ticari taksiler için biçilmiş bir kaftan gibi görünüyor fakat şarj sürelerinin uzun olması bir dezavantaja dönüşebilir gibi duruyor. Fakat şarj teknolojisinin gelişmesi bu sorunu da ortadan kaldıracak gibi duruyor. Sürekli dur kalk trafikte rejeneratif frenleme prensibinden dolayı ekstra avantajda olacaklar gibi duruyor.

Çevreci Yanı

elektrikli taksi şarj

Ticari taksiler trafikte uzun zaman geçirdiği için egzoz gazı salınımda büyük bir paya sahiptir. İstanbul’da resmi olarak 18 bin taksi olduğu düşünüldüğünde her gün önemli derecede egzoz gazı açığa bırakılmaktadır. Elektrikli araçlarda herhangi bir gaz salınımı olmadığı için standart taksilere göre oldukça öndedir. Standart taksiler sürekli yoğun trafiğe maruz kaldıklarından ve yapılarından dolayı fazla yakıt tüketmenin yanı sıra daha fazla egzoz gazı sakınımı yapmaktadır.

Otonom Taksiler

otonom-taksi

İşin eğlenceli kısmı ”Şehrin içinde sürücüsüz dolaşan taksiler!” merak etmeyin çok yakın gelecekte konuşmaya başlayacağımız konular arasında olacak. Otonom olarak hareket eden taksiler verimliliği büyük oranda azaltacak ve insan emeğini ortadan kaldıracaktır. Daha çok hizmet gücü ile pazar payını da bir o kadar arttıracaktır. İnsan kontrolünden kurtulan taksiler batarya kontrolünü de otonom olarak yapacak ve batarya bitmesinden yaşanabilecek yolda kalma olaylarını en aza indirecektir. Trafik yoğunluğu bilgisini anlık olarak izleyip alternatif ve hızlı rotalar üreterek zamandan da kazanç sağlayacaklar.

Türkiye’de Elektrikli Taksi Örnekleri

Bir Cevap Yazın