Kullanıcı Gözünden | Opel Corsa C 1.3 Dizel

2000 senesinde satışa sunulan Corsa C, 2006 senesine kadar üretildi, 2003 senesinde bir makyaj geçirdi ve 2004 senesinde ise 1.3 litre dizel motora sahip oldu. B segmentinde yer alan otomobil döneminin ortalama iç hacmine sahip. Corsanın doğrudan rakipleri Polo, Clio, Palio gibi arabalardır, rakipleri ile karşılaştırıldığında ortalama bir değer alabilir.

Motor ve Mekanik

corsa c motor

Corsa C ile sunulan motorların tamamı euro 4 emisyon normlarına uygun motorlardır, 1.3 litrelik dizel motora gelecek olursak Fiat ortaklığı ile geliştirilen bu motor pek çok yönden kendini ispatlamış bir motordur. Bakım aralıklarına dikkat edildiği taktirde uzun kilometreler dayanabilecek bir motora sahip ayrıca servis maliyetleri de bir o kadar uygun. Sınıfında en dayanıklı motor – mekanik aksama sahip olduğunu söylemek pek yanlış olmaz. Kullanıcı profiline bağlı olarak 600 bin kilometreleri görmüş örnekleri vardır.

Ekonomi

Şehir içi 5 – 6 litre civarlarında, uzun yolda ise 3 – 4 litre civarlarını yakalamak mümkün. Bu veriler ile gerçekten yakıt ekonomisini sağlamış bir araçtır. Yakıt ekonomisinin yanı sıra yedek parça konusunda da ekonomik bir konumdadır. Küçük lastikleri ve fren diskleri sayesinde sarf malzemeleri de uygun fiyatlara almak mümkün oluyor.

Konfor

corsa c içi

Maalesef motor tarafında olduğu gibi konfor bakımından pek verimli değil. Normale göre daha sert olan süspansiyonları tüm yol kusurlarını hissettiriyor, özellikle şehir içi kullanıma daha uygun olan bir araçta daha yumuşak ve konforlu bir süspansiyon sistemi olması beklenirdi. Koltukları sınıfına göre beklenir bir seviyede konfor ve oturma pozisyonu sunarken baz donanımında ayarlı direksiyon olmaması bir eksi olarak değerlendirilebilir. Bunlar haricinde kabin içindeki tuşların ergonomisi iyi düzeyde ve klimalı olarak sunulması da konfor bakımından iyi bir artı

Hacim ve Yaşam Alanı

corsa c bagaj

İç hacim olarak yeterli bir alan sunulmuş, dönemi itibariyle ince kapılar ve direkler sayesinde ferah bir yaşam alanı sunuyor. Diz mesafeleri de boyutlarına göre gayet yeterli seviyede. 260 litre hacmindeki bagajı şehir içi kullanım göz önüne alındığında yeterli bir hacim fakat uzun seyahatlerde hacim konusunda sıkıntılar yaşanabilir

Güvenlik

Güvenlik bakımından ortalama bir performans sergileyen araçta en baz donanımda 2 hava yastığı geliyor, donanım seviyesi ile doğru orantılı olarak hava yastığı sayısı da artıyor. Hava yastığı dışında ABS ve immobilizer sistemleri de standart olarak bulunuyor. Gerek ince lastikleri ve verimsiz süspansiyonları sebebiyle yol tutuşu pek iyi değil.

Kronik Arızaları

Corsa C kasasının en belirgin kronik özelliği direksiyon kutusudur, Belli bir kilometre sonra direksiyonda tıkırtılar başlayarak belirginleşiyor. bir diğer kroniği ise kapı döşemeleri ve şoför koltuğunun sol tarafındaki yıpranmalar dır.

Genel değerlendirme itibariyle Corsa C fazla uzun yol gereksinimi duymayan insanlar için oldukça uygun bir araçtır. Gerek hacmi ile gerek motoru ile küçük ailelere fazlası ile yatacak bir araçtır. Fiat ortaklığı ile kullanılan bu motor yeteri kadar verimi sunuyor ve bakım konusunda sınıfına göre tercih edilebilir seviyede. 2020 senesi itibari ile 20 ile 14 arasında değişen yaşına rağmen tercih edilebilir.

One thought on “Kullanıcı Gözünden | Opel Corsa C 1.3 Dizel

Bir Cevap Yazın