Yanlış Lastik Basıncı Nelere Sebep Olur?

Lastikler aracın güvenlik anlamında en önemli bileşenlerinden biridir. Lastiklerinizi doğru kullanamıyor olmak lastikler başta olmak üzere aracınıza hatta size bile zarar verebilir. Lastiklerinizi uygun yol koşulları ve limitler dahilinde kullanmanın yanı sıra doğru basınçlarda kullanmak da bir o kadar önemlidir. Lastiklerinize en uygun hava basıncını uyguladığınız zaman yine başta lastiklerinizden olmak üzere aracınızın tüm mekanik aksamları optimum eskimeyi yaşayacaktır. Peki lastiklerinizin basınçlarını doğru uygulamadığınız zaman lastiklerinizde ne yaşanır, sebepleri ne olur.

Düşük Basınçlı Lastik Kullanmanın Sonuçları

Konuya şu bilgiyle başlamalıyız ki hava basıncınız optimum olmadığı sürece düzensiz aşınma yaşanacaktır. Düşük hava basıncı ile kullanımlarda ise lastik tabanının dış yüzeyleri yola daha çok temas edeceği için lastikleriniz dıştan aşınmaya başlar.

Dengesiz aşınmanın yanında direksiyonda boşluk varmış hissiyatı yaşamanız gayet muhtemel. Virajlarda aracın sağa ve sola sallanıyormuş hissi ve lastik yanaklarının zarar görmesi de yaşayacağınız diğer sorunlardır.

Yüksek Basınçlı Lastik Kullanmanın Sonuçları

Optimum olmayan her iki durumda da lastiğin düzensiz aşınacağını söylemiştik. Yüksek basınçlı kullanımda ise bu aşınma lastik tabanının merkezinde gerçekleşir. Ayrıca aracınızda kontrolsüz kaymalar, fazla sertlikten ötürü konforda azalma gibi sorunlar da yaşarsınız.

Yakıt Tüketimi

Lastikler elbette yakıt tüketimini etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Lastiklerinizde doğru basınçlarda hava bulundurmamanız aynı şekilde tüketime oldukça etki edecektir. Lastik basıncınızın düşük olması yakıt tüketiminiz kötü yönde etkileyecektir, basıncın yüksek olması ise yakıtı iyi yönde etkileyecektir fakat bir önceki başlıkta da bahsettiğimiz gibi yol tutuşunu kötü yönde etkileyeceği için güvenliği tehlikeye sokacaktır.

Bir Cevap Yazın