ABS Fren Sistemi | ABS Arızaları

ABS

Fren sistemleri otomobillerin en önemli donanımıdır, bir arabanın ne kadar hızlı gittiği kadar ne kadar sağlıklı durduğu da çok önemlidir. Fren esnasında aracın kontrolünü kaybetmek, kontrolsüz kaymak olası kazayı beraberinde getirir. Kaymanın önüne geçen fakat birkaç dezavantaj barındıran ABS (Anti-lock Brake System) sistemi nedir?

ABS Nasıl Doğdu?

ABS ışığı

Sanayide yaşanan gelişmeler ile birlikte otomobiller de doğru orantılı olarak gelişmeye devam etti. Araçların giderek hızlanmaya başlaması bir sorunu da beraberinde getiriyordu, arabalar nasıl duracaktı. İlk zamanlar da üretilen arabaların sadece ön tekerlerinde fren sistemi bulunuyordu, bir süre sonra sadece ön tekerlerde bulunan fren sistemi yetersiz gelmeye başladı. Sadece ön tekerlerde bulunan fren sistemi denge kayıplarına ve performans yetersizliğine neden oluyordu.

Daha sonralarda ise fren sistemleri araçların bütün tekerlerine uygulanmaya başlandı. Gelişen motorlara ve yüksek hızlara ulaşan araçlara cevap verebilmek için gerekli bir sistemdi. Peki ani frenlemelerde ne olacaktı. Frenleme sistemlerinin gelişmesi ve hidrolik sitemlerin kullanılmasıyla ani frenlerde tekerlekler kitleniyor ve araç kaymaya başlıyor. kaymaya başlayan araçta direksiyonda yapacağınız her türlü tepki karşılıksız kalıyor, İşte ABS bu açığı kapatmak için Alman mühendisler tarafından geliştirildi. ABS ani frenlerde, fren kontrolcüsü ile frenlere müdahale ederek bu kaymayı önlemek için tasarlanmıştır.

ABS Nasıl çalışır

ani fren

ABS sistemi her ne kadar frenlere kesik kesik sinyaller gönderiyor olarak bilinse de, aslında o kadar basit bir sistem değildir. Bu kesik kesik sinyallerin arkasında önemli algılayıcılar ve algoritmalar vardır. Tabii ki temel olarak özetlemek gerekirse her tekerde bulunan hız algılayıcıları ile her tekerin ayrı ayrı hızları tespit edilir. ABS beyni bu hızları sürekli olarak işlemektedir ve tetikte beklemektedir. Kullanıcı frene araç kayacak kadar bastığı anda tekerler kayma eğilimine geçer, bu kayma eğilimi sırasında tekerlerde çok hızlı bir şekilde hız düşmesi olur. ABS beyni bu ani hız düşmesini yorumlayarak tekerlerin kaymaya başladığını anlar ve frenleri serbestleştirir. Tekrar rahatlayan tekerler eski hızlarına doğru çıkmaya başlar bu esnada ABS beyni tekrar fren sinyalini göndererek frenlemeyi kayma noktasına kadar yapar ve sistem işleyişi başa döner. Bu kadar olayı saniyede defalarca yapan sistem aracın kontrollü ve kaymadan durmasını sağlar.

ABS sisteminde her teker ayrı ayrı denetlenerek bağımsız olarak frenleme yapılır, yani tekerler farklı zeminlerde olsa bile ABS sistemi sayesinde frenleme oldukça kontrollü bir şekilde yapılacaktır. Ayrıca eklemek gerekirse ABS sistemi bilinenin aksine fren mesafesini kısaltmaz hatta fren mesafesini uzatır.

ABS Arızası

Öncelikle ABS sisteminde frenleme esnasında kesik kesik vuruntu olması bir arıza belirtisi değildir, aksine sistemin yapısı gereği olması gereken bir tepkidir. ABS sisteminde en sık karşılaşılan arıza tekerleklerde bulunan hız algılayıcılarının arızalanması dır. bu algılayıcılar ani hız düşüşlerini algılayamadığı zaman ABS beyni kaymayı anlayamayacak ve araç kaymaya devam edecektir yani araç ABS sistemi yokmuş gibi davranacaktır. Gösterge panelinde ABS arıza lambası yandığında ilk ala gelen yerler hız algılayıcıları olmalıdır. Bunun yanı sıra ABS beyninin su alması veya elektronik tesisatın oksitlenme sinden kaynaklı ABS sisteminin çalışması bozulabilir. Ani fren esnasında ABS lambasının yanması bir arıza belirtisi değildir.

Bir Cevap Yazın