Koltuk ve Ayna Ayarları Nasıl Olmalı – İdeal Oturuş Pozisyonu

Kullandığımız araca tamamen hakim olabilmek adına oturuş pozisyonumuzu olağan ölçüde en iyi olarak ayarlamalıyız. Ayna görüş açılarında mümkün olduğunca az kör alan bırakmalıyız. sürücü koltuğunun önde veya arkada olması, aynaların yanlış açıda göstermesi sürüş güvenliğini maksimum derecede etkileyen unsurlardır.

İdeal koltuk ayarı

koltuk

Koltuk ayarı sürüş esnasında hayati öneme sahiptir. Diz açıları ayakların rahat hareket edebilmesi, pedallara tam basabilmek oldukça önemlidir. Koltuğun konum ayarını yapmak için koltuğun sol tarafında, ön alt tarafında veya panelde ki düğme ve kolları kullanabilirsiniz. koltuğun ayarlandığı konumda sol ayağınız ile debriyaj pedalına basarken diziniz ne dümdüz ne de fazla açılı olmamalı, debriyaja tam basarken dizinizin hafif kırık olması yeterlidir. yükseklik ayarı olan koltuklarda ise rahatsız olacak kadar yüksek ve baldırınız boş kalacak kadar alçak olmamalı, ayrıca yolu da yeterince görüyor olmanız gerekmektedir. Sırtlık ayarı ise 90 dereceden biraz daha fazla açılı olacak şekilde ve belinizi tam kavrayacak şekilde olmalı

koltuk-ayarı-resim

Ayna ayarları

Aynalar çevremize hakim olmamız için, arkamızı ve iki yanımızı görebilmek için tasarlanmış basit ve pratik bir donanımdır. Yan aynalar ayarlanırken olabildiğince az araç gövdesi görünmelidir, daha çok yolun diğer kısımları görünecek şekilde doğru yükseklikte ayarlanmalıdır. Sürüş esnasında ayna yere doğru değil ufuğa doğru bakmalıdır ve arkadan gelen araçlar rahatça görünmelidir. Orta ayna ayarlanırken arka camdan dışarı en geniş açıyla ve en net görünecek şekilde ayarlanmalıdır.

Anahtar kelimeler: ayna ayarı, koltuk ayarı, koltuk yükseklik ayarı

Bir Cevap Yazın